Projektowanie stron WWW od podszewki

Artykuły na każdy temat

Onychofagia czyli nałogowe obgryzanie paznokci

Dodano 07.03.2010r. o 05:42
Onychofagia - przyznajcie sami, że ten nałóg dotyka nie tylko dzieci, ale i ludzi dorosłych, mężczyzn i kobiety. A może i Wy gdzieś po kątach bezwiednie, albo i nie obgryzacie paznokcie? Od kiedy zainteresowałem się artykułami na ten temat, mimo woli zacząłem zwracałem uwagę na paznokcie najbliższych, kolegów, koleżanki, a czasami nawet ludzi mi nie znanych. Powiem Wam, że z moich obserwacji nie wygląda to najlepiej. Dłonie są brzydkie, nieestetyczne, a czasami nawet poranione. Paznokcie wielu młodych ludzi są wręcz poszarpane, opuszki pokrwawione, skórki głęboko powyrywane.
No, ale cóż się dziwić? Młodzi ludzie są znerwicowani, żyją w ciągłym stresie i najwidoczniej obgryzanie ich wycisza, uspokaja. Niektórzy twierdzą, że obgryzają, bo to rozładowuje ich nerwy. Inni twierdzą, że obgryzają, bo zawsze obgryzali i nawet chcieliby się tego oduczyć, ale…nie potrafią. A co na to medycyna?

Onychofagia (z greckiego: onycho - paznokieć, phagia - jeść) to nawykowe obgryzanie paznokci, najczęściej występujące u dzieci oraz młodzieży. Nawyk obejmuje najczęściej równomiernie wszystkie palce, bez faworyzacji jakiegoś z nich
Ogólnie przyjęło się, że problem ten pojawia się u dzieci i zwykle z wiekiem zanika. Jednakże z badań wynika, że z nałogiem tym żyje 15% dorosłych

Wyróżnia się dwa typy tego zaburzenia: "łagodna onychofagia" (mild) oraz "niebezpieczna onychofagia" (severe). Łagodna onychofagia, jak sama nazwa wskazuje oznacza obgryzanie paznokci i skórek sporadycznie, w stanie silnego wzburzenia emocjonalnego. W drugim przypadku jest znacznie gorzej. Niebezpieczna onychofagia oznacza kaleczenie dłoni jako efekt odreagowanie na sytuacje, które nas przytłaczają. Jest jedynym sposobem radzenia sobie z nerwami. Gdy tylko ta czynność daje chwile ukojenia, mamy do czynienia z formą autoagresji i samookaleczania.

Co jest przyczyną tego zaburzenia?

Nieznane są dokładnie przyczyny takiego zachowania - może ono być spowodowane zaburzeniami osobowości, stresem, niekontrolowaniem emocji problemami neurologicznymi, zażywaniem narkotyków czy być uwarunkowane genetycznie. Ankietowani respondenci, na pytanie - z jakiego powodu obgryzają paznokcie, najczęściej wymieniali: stres, nuda, głód. Część lekarzy twierdzi, że podłoże tego zaburzenia wynika z nadwrażliwości emocjonalnej, niskiej samooceny, zakompleksienia, pobudliwości i lękowości.

Zazwyczaj osoby, które obgryzają paznokcie nie zastanawiają się co kryje się pod paznokciami. Szacuje się jednak, iż pod paznokciami gromadzi się więcej bakterii aniżeli na muszli klozetowej, dlatego czynność ta to narażanie się na wiele chorób. Konsekwencją tego nawyku mogą być zakażenia dróg pokarmowych, infekcje bakteryjne i grzybicze, zarażenie się owsikami, tasiemcem, glistą ludzką, a nawet zapalenie wątroby. Obgryzanie paznokci od najmłodszych lat dodatkowo grozi zniekształceniem szczęk.

A jak walczyć z tym nałogiem? Wymienia się wiele sposobów, jednakże najlepszą kuracją jest kuracja farmakologiczna. Kuracja ta polega na podawaniu leków przeciwdepresyjnych, lub małych dawek leków przeciwpsychotycznych Jeśli jednak nie chcemy leczyć się farmakologicznie pozostają nam domowe sposoby, i tak np. w momencie, kiedy mamy ochotę na włożenie palca do ust, możemy zastąpić go paluszkiem, ziarnami czy suszonymi owocami, można też żuć gumę. Dodatkowo warto jest mieć coś w rękach, bawić się długopisem lub miękką piłeczką. Ponadto można kupić specjalny lakier do paznokci o wyjątkowo gorzkim smaku (osobliwie skuteczny jest sok z aloesu), przeznaczonym właśnie do tego, by oduczać obgryzania.

Komentarze

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. W trosce o zachowanie poziomu dyskusji wszystkie komentarze podlegają akceptacji przed ich publikacją dlatego proszę cierpliwie czekać aż komentarz zostanie opublikowany.

Natalia Lang

Dodano 16.06.2016r. o 17:52
W kwietniu skończyłam 13 lat. Od dziecka nałogowo obgryzam i zjadam paznokcie. Nie potrafię sobie z tym poradzić - gdy widzę, że któryś z moich paznokci urósł, to... od razu go obgryzam i zjadam! Paznokcie nie wyglądają jakoś dramatycznie, za to jem również skórę opuszków palców - często opuszki mi krwawią, ale sprytnie ukrywam te 'niedoskonałości'. Chcę z tym skończyć przed pójściem do gimnazjum - idę od września do klasy Ia.. muszę z tym skończyć! POMOCY!!

zuzik

Dodano 07.06.2016r. o 17:20
Mam 12 lat i obgryzam paznokcie,ale wiem o tym,że to robię. Nawet Mama mi pomaga, ale to jest ode mnie silniejsze. Nie wiem co mam zrobić... Pomocy!!!

gaga

Dodano 30.05.2012r. o 18:09
ja mam 13 lat i nienawidzę swoich paznokci.. kciuki wyglądają tak fatalnie, że zastanawiam się na sztucznymi. Pozostałe palce nie są aż takie złe, ale też nie są ładne. Pomocy!!!

P.S. Palce moczy się w tym soku z aloesu czy jak???

karen

Dodano 20.04.2012r. o 18:17
mam 16 lat i nalogowo obgryzam paznokcie nawet tego nie kontroluje caly czas skube, gryze .. nie chce tego robic bo moje paznokcie jak mozna tak je nazwac wygladaja okropnie .. juz sama niewiem co mam robic.. pomocy!

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz jeżeli możesz! Nie bądź przysłowiowym botem! Nie bądź obojętny! Ciebie to nic nie kosztuje, a mi sprawi uśmiech na twarzy.
Zezwolono używać: BBCode
Zabroniono używać:
znaczników HTML

(Wymagany)

(Wymagany, niepublikowany)

(Nie wymagana)

Token:

Obrazek dla bota

(Przepisz tylko cyfry!)

(Wymagana)