Projektowanie stron WWW od podszewki
Losowy artykuł: Wyjątki od reguły

Kursy mojej produkcji

1.1 Potrzebne narzędzia

Do programowania w PHP potrzebne są trzy rzeczy. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest znalezienie wygodnego edytora, który będzie nam odpowiadał. Najlepiej niech posiada on kolorowanie składni i wsparcie języka. Czym charakteryzuję się dobry edytor? Jest przede wszystkim wygodny i szybki. Posiada wbudowaną dokumentację, kolorowanie składni, ma przyjazny interface, ma przysłowiową inteligencję, wchodzi w interakcje z programistą oraz posiada wsparcie kodowania np. UTF-8 bądź ISO-8859-2. Powinieneś przetestować kilka pozycji z poniższej listy, a następnie wybrać ten, który Ci najbardziej odpowiada.

Edytory na platformę Windows

 1. Alleycode HTML Editor
 2. CodeLobster
 3. ConTEXT
 4. CoreEditor
 5. Crimson Editor
 6. Delphi for PHP
 7. Dev-PHP IDE
 8. Dreamweaver
 9. E-Net
 10. Eclipse
 11. EdHTML
 12. EditPlus
 13. HTML Kit
 14. HateML Pro
 15. Microsoft Office SharePoint Designer
 16. Notepad ++
 17. PHP Designer
 18. PHPEdit
 19. Pajączek
 20. Programmer's Notepad
 21. Web Edit
 22. Zend Studio
 23. kED

Edytory na platformę Linux

 1. Bluefish
 2. Geany
 3. KDevelop
 4. Kate
 5. Kwrite
 6. Quanta Plus
 7. Screem
 8. gPHPEdit
 9. gedit

Edytory na platformę Mac OS X

 1. Bluefish
 2. Dreamweaver
 3. Smultron
 4. Taco HTML Edit
 5. TextWrangler

Edytory wieloplatformowe

 1. Eclipse PHP Development Tool
 2. NetBeans IDE
 3. Vim
 4. Zend Studio
W przypadku gdy nie znalazłeś odpowiedniego narzędzia dla siebie powinieneś zajrzeć na jedną z tych stron: Onet.pl, Chip, PHP-Editors.com, PHP editor list, Reviewed PHP editors lub Free PHP Editor.

Serwer WWW

Druga rzeczą, która będzie nam potrzebna jest serwer WWW. Dla osob poczatkujacych i korzystajacych z Windowsa proponuję paczkę serwerową np. EasyPHP, FoxServ, Krasnal Serv, VertrigoServ, WampServer, WebServ lub XAMPP. Dla osób z doświadczeniem polecam zainstalowanie własnoręcznie Apache + PHP + baze danych (np. MySQL). Jeżeli pracujesz na Linuxie to instalacja będzie bardzo prosta gdyż wystarczy zainstalować odpowiednie pakiety.

Głowa na karku

Ok przypuśćmy, że zaopatrzyłeś się w serwer WWW z interpretatorem PHP. Ostatnią rzeczą, która jest potrzebna to głowa na karku. Koniecznie sprawdź czy masz ją w odpowiednim miejscu Smile Jeżeli wszystko się zgadza to możemy zaczynać pisanie skryptów w PHP.