Projektowanie stron WWW od podszewki

Artykuły na każdy temat

E-papierosy sposobem na rzucenie palenia papierosów?

Dodano 08.02.2017r. o 17:14
Wpis dedykowany osobom, które planują rzucić palenie w najbliższym czasie. Pomimo tego, że sytuacja prawna w Polsce uległa diametralnej zmianie na przestrzeni ostatnich lat przewracając polski sektor do góry nogami co uważam osobiście za skandaliczne to popularność EIN pomimo tego faktu nadal wykazuję tendencję wzrostową. Osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy należałoby surowo ukarać jednak tak się nie stanie gdyż "polska rzeczywistość" idzie swoimi torami. Pikanterii dodaje fakt co monopolista na polskim rynku odwalił (mam na myśli słynne pisma, z którymi można się zapoznać na forach poświęconych tej tematyce).

Czysta kalkulacja

O ile dobrze się orientuję to obecnie cena paczki papierosów waha się w granicach od 12 do 14 zł. Przy założeniu, że przeciętnie wypala się około paczki dziennie daję to uśrednioną kwotę na poziomie prawie 400 zł miesięcznie. W przypadku nałogowych palaczy palących więcej należy odpowiednio przemnożyć współczynnik.

Wszak istnieje również inny sposób tj. papierosy "bez akcyzy" za wschodniej granicy, które w detalu kosztują zazwyczaj 7,5 zł co daję miesięczny wydatek na poziomie około 225 złotych. W hurcie wychodzi taniej i waha się na poziomie 6 zł za paczkę i ~180 zł miesięcznie.

Jest też trzecia droga, która powadzi do ręcznie robionych przy czym koszty są zbliżone do ruskich w hurcie. Osoby, które jeżdżą za wschodnią granicę oczywiście mają dostęp do jeszcze tańszych jednak jest to domena osób mieszkających przy granicy i trudniących się w "handlu miedzy granicznym".

Słyszałem też o sposobie przerabiania cygar na krajankę tytoniową nie mniej jednak koszty są porównywalne do tych, które można spotkać w szarej strefie. Dodatkowo istnieje ryzyko iż przy zakupie najtańszych produktów możemy trafić na bardzo słabej jakości towar.

Swoją drogą szacuje się, że obecnie tzw. szara strefa to w zależności od źródeł około 20-30% rynku papierosów w Polsce. Dodatkowo niesie za sobą dodatkowe zagrożenia związane ze sposobem przemytu, który będzie istniał do czasu kiedy będzie to opłacalne czyli innymi słowy kiedy będzie różnica w cenie. Jak powszechnie wiadomo osoba paląca z dnia na dzień nie rzuci nałogu, a jeżeli cena legalnej paczki będzie zbyt duża to przejdzie do "podziemia" co w konsekwencji niesie mniejsze zyski do budżetu państwa.

Jak to się ma do EIN? Koszt zaspokojenia potrzeby głodu waha się w granicach około 100 złotych miesięcznie. Jeżeli jest się zaawansowanym e-palaczem i sporządza osobiście liquid mając do dyspozycji materiały to koszty diametralnie spadają. Niestety obecna sytuacja prawna w Polsce nie ułatwia tego zadania co niejednokrotnie można zaobserwować na forach związanych z tą tematyką.

Sposoby na rzucenie palenia

Jest ich bardzo wiele. Z tych powszechnie znanych można wymienić np. różnej maści tabletki, gumy, spraye doustne lub dość znaną książkę Allena Carra pt. "Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie", która dla niektórych jest śmiesznym rozwiązaniem, a dla innych skutecznym. Są też specjalistyczne drogie leki blokujące receptory nikotynowe, a nawet specjalne inwazyjne zabiegi. Co zabawne dostarczając nikotynę do organizmu przez wyżej wymienione sposoby nie można nazwać leczeniem gdyż nadal kontynuujemy nałóg. To tak samo jak powszechnie znany fakt, iż papierosy zabijają dość dużą cześć ludzi jednak nie są i nie będą zakazane gdyż zagrażałoby to ekonomii. Po za tym warto zastanowić się nad efektami długofalowymi. Prawie każdy palacz jest świadomy tego, że palenie zabija jednak mówienie mu żeby rzucił nie działa. Ja nie widzę zasadniczej różnicy np. pomiędzy zabójcami, a koncernami tytoniowymi. Bo co za różnica czy coś zabije Cię w kilka miesięcy czy lat? Odpowiedzialność oczywiście rozmyta w dzisiejszych czasach, bo każdy powie, że nikt palaczowi nie kazał i właśnie ten fakt jest wykorzystywany. Ponadto śmierć to śmierć, rak to rak, koszty poniesione przez społeczeństwo na leczenie to kolejny argument. Jest ich wiele jednak chyba nie warto ich przytaczać, bo są powszechnie znane?

Konsekwencje zdrowotne

Tutaj postaram się skupić bardziej na EIN aniżeli tzw. analogach. W mojej ocenie różnica odczuwalna diametralnie. Mam na myśli chociażby brak zadyszki czy poprawienie ogólnej kondycji fizycznej. Każdy powszechnie wie, iż paląc papierosa wprowadzamy do organizmu masę substancji, które nie są obojętne dla palacza jak i otoczenia stąd EIN ma dużą przewagę. Nie twierdze tym samym, iż e-papierosy są nieszkodliwe, bo tak nie jest jednak ograniczają znacząco czynniki. W końcu jest różnica pomiędzy glikolem propylenowym, gliceryną, nikotyną lub nawet jej brakiem i dodatkami smakowymi/aromatycznymi a ~4k związków chemicznych z czego jakiś 1% to substancje rakotwórcze. Korzyści jest znacznie więcej jak chociażby brak śmierdząco oddechu, ubrań, rąk, domu o ile pali się w nim i tak dalej.

Dwie szkoły

Jedna z nich mówi, że przechodząc na e-papierosy należy zacząć od małej dawki nikotyny, a druga mówi o tym aby zacząć od dużej i stopniowo zmniejszać. Ja jestem zwolennikiem tej drugiej. Należy też pamiętać, że jest diametralna różnica pomiędzy zwykłym zaciąganiem się, a inhalowaniem. Nie ma specyficznego "kopa" w związku z tym raczkujący w temacie mogą mieć problem z przyzwyczajeniem się do nowego doświadczenia. Jeżeli opanują tą sztukę to po około tygodniu powinni odczuwać pierwsze skutki rzucenia analogów. Należy też wspomnieć o tym, że w niektórych krajach takich jak np. UK do EIN jest dofinansowanie jeżeli chcemy rzucić analogi. Nie wiem jak u innych nie mniej u mnie stosuję cykl pól na pól tzn. pół miesiąca liquid stricte tytoniowy, a pół miesiąca smakowy np. owocowy. W ten sposób nie nudzą mi się za szybko smaki. Po ponad roku czasu od pierwszego doświadczenia muszę przyznać, że działa i to dość skutecznie.

Jeżeli nie jest się pewnym rzucenia analogów to najlepiej na spróbowanie na początku kupić sobie jakiegoś patyka bazując na potrzebach, a dopiero potem bawić się mody aby nie wtopić niepotrzebnie kasy. A jeżeli już przy tym jestem to bazując na powyższych kalkulacjach szybko możecie dojść do wniosku jak szybko taka inwestycja zwraca się. Patyk waha się w granicach 100-150 zł natomiast mod to wydatek 200-300zł zazwyczaj.

Kultura palacza

Pomimo tego, że znacząca większość osób jest raczej pozytywnie nastawiona do EIN to nie należy tego nadużywać stąd wykazywać odrobinę kultury, której brakuję młodemu pokoleniu. To właśnie głównie przez nich mamy takie restrykcje w sferze publicznej np. komunikacji miejskiej. Jakby na to nie patrzeć to chyba przejazd 15-30-45 czy nawet godzinę bez dymku nie powinien stanowić problemu, prawda? Przypomina mi się dość zabawna sytuacja odnośnie zakazów i posiadania liquidów beznikotynowych ale ja nie o tym...

Bulwersuje natomiast fakt, że e-palacze musza palić w towarzystwie zwykłych palaczy dlatego apeluje aby zachować rozsądek i nie truć się niepotrzebnie nawzajem.

Inne pierdoły

Jeżeli ktoś decyduję się na przejście na EIN to warto zapytać osoby doświadczone o radę w sprawie np. dobrania sprzętu czy też kwestii użytkowych. Należy pamiętać także o dodatkowym koszcie miesięcznym grzałki, która oscyluje w granicach 10 złotych no chyba, że jest się zaawansowanym i samemu kręci grzałki to wtedy wychodzi taniej. Należy pamiętać także, że przy stosowaniu EIN niektórzy mogą odczuwać tzw. chociażby suchość w ustach. Jest to kwestia dobrania liquidu odpowiadającego potrzebom. Warto także pamiętać o tym, że zażywanie nikotyny zwiększa w jakimś stopniu spalanie kalorii więc metabolizm może ulec zmianie. Jeżeli ktoś zejdzie do tzw. zerówki jednak ma nadal odruch palacza lub lubi po prostu trzymać coś w dłoni to nikt mu nie zabroni jednak jest to już ostatni etap walki z nałogiem ;) Dla mnie najważniejszym czynnikiem był fakt, że zaspokaja głód nikotynowy, jest alternatywą i zmniejsza ryzyko poważnych powikłań. Życzę z tego miejsca wiele wytrwałości osobom, które planują rzucić analogi. Aby Wasz cel został osiągnięty!

PS
Dla osób zainteresowanych polecam serdecznie blog Starego Chemika z którego dowiecie się bardzo wielu ciekawych rzeczy.

Komentarze

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. W trosce o zachowanie poziomu dyskusji wszystkie komentarze podlegają akceptacji przed ich publikacją dlatego proszę cierpliwie czekać aż komentarz zostanie opublikowany.

Pori

Dodano 21.02.2017r. o 10:29
odkąd przerzuciłem się na Foof'a udało mi się ograniczyć palenie o połowę, to dobra alternatywa, e-papierosy są mniej szkodliwe i zdecydowanie tańsze

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz jeżeli możesz! Nie bądź przysłowiowym botem! Nie bądź obojętny! Ciebie to nic nie kosztuje, a mi sprawi uśmiech na twarzy.
Zezwolono używać: BBCode
Zabroniono używać:
znaczników HTML

(Wymagany)

(Wymagany, niepublikowany)

(Nie wymagana)

Token:

Obrazek dla bota

(Przepisz tylko cyfry!)

(Wymagana)