Projektowanie stron WWW od podszewki
Losowy artykuł: Bugi w NetBeans

Artykuły na każdy temat

[PHP] Breadcrumbs czyli okruszki chleba

Dodano 09.03.2011r. o 17:35
Breadcrumbs, okruszki chleba, nawigacja okruszkowa lub ślad z okruszków - nazywajcie jak chcecie. Technika służąca do wskazywania miejsca, w którym aktualnie znajduje się użytkownik oraz śledzenia go celem dalszych statystyk. Zazwyczaj okruszki chleba umieszcza się w górnej części serwisu. Taka nawigacja przykładowo dla tego artykułu może wyglądać następująco:
Jesteś tutaj: Strona domowa → Artykuły → [PHP] Breadcrumbs czyli okruszki chleba
albo
Jesteś tutaj: Strona domowa → Artykuły → Kategoria: PHP → [PHP] Breadcrumbs czyli okruszki chleba
albo
Jesteś tutaj: CapaciousCore.pl → Artykuły → Dział PHP → [PHP] Breadcrumbs czyli okruszki chleba

Wszystko to kwestia uzgodnienia, jaka forma będzie najbardziej pożądana. Trzeba pamiętać, że tą technologie najlepiej wykorzystywać, kiedy serwis posiada ścisłą hierarchie. Innym przykładem nie związanym ze stronami WWW jest GPS, w którym to ślady Twoich ruchów na mapie są zapisywane i delikatnie wyświetlane w formie ścieżki. Najprostsza klasa służąca do stosowania tej techniki wygląda następująco:
Kod:
<?php
class breadcrumbs
{
 private $core;

 public function add($anchor$url$title '')
 {
  $this -> core['list'][] = array('anchor' => $anchor'url' => $url'title' => $title);
 }

 public function throw_list()
 {
  return $this -> core['list'];
 }
}
?>
Oczywiście można ją rozbudować o dodatkowe elementy jednak to już pozostawiam Wam. Jak już zauważyliście klasa jest bardzo prosta i opiera się jedynie o metodę dodawania poszczególnych leveli oraz wyrzucania kompletnej listy. Stosowanie tej techniki zmusza nas do wywołania metody dodawania w odpowiednich miejscach w kodzie podstron. W końcu samo z siebie nie będzie wiedzieć gdzie aktualnie się znajduje Wink Drugą oczywistością jest fakt, że musimy przekazać tablice elementów do miejsca, w którym będzie wyświetlana. Mam na myśli nośnik danych (czyt. zmienna/tablica) np. w systemie szablonów.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz jeżeli możesz! Nie bądź przysłowiowym botem! Nie bądź obojętny! Ciebie to nic nie kosztuje, a mi sprawi uśmiech na twarzy.
Zezwolono używać: BBCode
Zabroniono używać:
znaczników HTML

(Wymagany)

(Wymagany, niepublikowany)

(Nie wymagana)

Token:

Obrazek dla bota

(Przepisz tylko cyfry!)

(Wymagana)