Artykuły na każdy temat

W internecie znajdziesz wszystko!

Dodano 28.10.2009r. o 20:46
Na wstępie mógłbym użyć poniższego zapisu:

Cytat:

Artykuł służy wyłącznie celom edukacyjnym. Autor wypowiedzi nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody wykonane przez jego czytelników...
lecz tego nie zrobię z prostego powodu. Mianowicie powyższy zapis nie ma mocy prawnej. Jest to tak zwany disclaimer.

Wstęp

Nie prowadzę badań na temat piractwa więc nie wiem jak duża cześć społeczeństwa internetowego zdaje sobie sprawę z tego, że w internecie możemy znaleźć praktycznie wszystko. Artykuł ma na celu jedynie pokazanie skali problemu.

Początek

Potrzebujesz wypracowania? Pierwsze co prawdopodobnie zrobisz to sięgnięcie do wuja google, nieprawdaż? W następnej kolejności trafisz na serwisy pokroju sciaga.pl, na których możemy znaleźć pracę praktycznie na każdy temat. Nie wierzysz? Sprawdź samemu!

Szukanie informacji

Z pewnością nie raz potrzebowaliście zdobyć jakąkolwiek informację. Na pewno doszliście do wniosku, że odpowiednio sformułowane zapytanie daje oczekiwane rezultaty. Jak powszechnie wiemy liczą się tzw. słowa kluczowe. Odpowiednio formułując wyrażenie znajdujemy rzeczy, o których nam się nie śniło. To właśnie nazywamy magią wyszukiwarek! Przemierzając sieć wchodzimy na kolejny level (poziom).

Piractwo w sieci

Nie ważne czy potrzebujesz Windows'a, oprogramowania, filmu czy muzyki. Tutaj znajdziesz wszystko. Zasada jest prosta i wygląda następująco: wchodzimy do sklepu i wybieramy co potrzeba. Pytasz tylko kto za to zapłaci? Otóż odpowiadam Ci, że nikt. Wystarczy umiejętne używanie google. Nie wierzysz mi? Czytaj dalej, a nie pożałujesz.

Filmy

Mimo, że ich nie oglądam prawie wcale. Co najwyżej mogę popatrzyć się w szklana bańkę okazjonalnie ze swoimi znajomymi. Zauważam taka prawidłowość, że tym większy szum medialny wokół danej produkcji tym prędzej trafi przed premiera do sieci. Przykładem takiej akcji był film Pasja aka Passion of the Christ (2004). Pamiętam jak na każdym kroku słyszane były komentarze, które stały się efektem emocji wzbudzonych przez ten film.

Nielegalne oprogramowanie

Tutaj mamy wielkie pole do popisu. Prawie każdy program wyprodukowany przez developerów możemy znaleźć w sieci. I nie chodzi tutaj o wersje demo lecz o pełne, najczęściej scrackowane wersje. Ostatecznie do ściągniętych aplikacji mogą być dołączone tzw. seriale lecz nie muszą. Nie ważne czy jest to prosta aplikacja ala edytor czy rozbudowane studio programistyczne. Tutaj możemy mieć wszystko. Jedynymi ograniczeniami są umiejętności szukania oraz nasza wyobraźnia.

Mp3

Mp3 czyli to co kochamy. Jakiś czas temu zainteresowałem się kwestia legalności tego procederu. Natrafiłem na kilka ciekawych artykułów. Oto kilka wybranych: Mp3 z sieci - próba uporządkowania dyskusji cz. 1, Mp3 z sieci - próba uporządkowania dyskusji cz. 2 i jeden zapis z forum. Z pewnością jest tego o wiele więcej lecz ja ograniczę się do tych trzech.

Chcesz znaleźć jakiś album przy pomocy google? Żaden problem! Wpisujemy:
Kod:
rapidshare [wykonawca] [album] [+download]
i mamy czego szukaliśmy. Opcjonalnie możemy użyć:
Kod:
[rs] [wykonawca]
i także trafimy na stos pięknie mieniących się linków. Powyższa regułka ma także zastosowanie gdy szukamy filmu, programu, gry bądź czegokolwiek na rapidshare i nie tylko.

Legalność operacji

Na pewno przy takim szukani natchniecie się na peb.pl bądź darkwarez.pl. Nie żeby to była krypto reklama lecz ciekawostka jest to, że te serwisy są w pełni legalne Smile Dlaczego tak się dzieje? A no dlatego, że pliki są na zewnętrznym serwerze. Grunt to takie zapiski:

resorte z forumprawne.org napisał(a):

Pamiętaj, że pliki objęte prawem autorskim wolno zgrywać z sieci jedynie, jeżeli posiada się w domu ich oryginalną wersję, a ściągniętą kopię będzie się traktować jako zapasową

oraz

resorte z forumprawne.org napisał(a):

Wszystkie materiały zawarte na odnośnikach od tej strony prezentowane są wyłącznie w celach edukacyjnych. Nie mogą one służyć jakimkolwiek celom niezgodnym z prawem. Można z nich skorzystać, ale trzeba je usunąć z dysku twardego przed upływem 24 godzin. Są to materiały prywatne bądź wyłącznie prezentacyjne. Autorzy serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania materiałów tu zawartych niezgodnie z przeznaczeniem, w szczególności gdy spowodowało to szkodę osób trzecich

Więcej do poczytania na google przy użyciu frazy:
Kod:
site:forumprawne.org warez

P2P

Kiedyś najpopularniejsze teraz przechodzi do lamusa. Wyparte przez rapidshare. No cóż taka kolej rzeczy. Coś umiera żeby coś mogło się narodzić. Masz inne zdanie? To mam dla Ciebie zadanie! Przekonaj mnie komentarzem z konkretnymi argumentami.

Mój ot

Ilu z Was spojrzy w lustro i powie, że ma wszystko legalne na dysku? Obstawiam, że
ponad 80% danych z dysków rapidshare to nielegalne pliki. Kolejna śmieszna sprawa jest dla mnie Bill Gates, który to jest okradany przez wiele milionów ludzi i nadal jest najbogatszym człowiekiem na świecie. I na tym zakończymy Wink

Komentarze

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. W trosce o zachowanie poziomu dyskusji wszystkie komentarze podlegają akceptacji przed ich publikacją dlatego proszę cierpliwie czekać aż komentarz zostanie opublikowany.

CapaciousCore

Dodano 11.02.2010r. o 16:34
Według innych artykułów, które czytałem piractwo w Polsce to ~60% piractwa w Europie i wydaje się na to gigantyczne nakłady Wink z marnym skutkiem.

Pozio xD

Dodano 09.02.2010r. o 01:44
Ciekawy artykuł Razz. Z tego co (artykuł w komputer świecie)pamiętam w polsce piractwo wynosi ok. 47% a jakimś tam kraju bodajże 97%. U nas nie jest tak źle a billowi który stworzył wspaniałą przeglądarke IE i tak jest za dobrze.

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz jeżeli możesz! Nie bądź przysłowiowym botem! Nie bądź obojętny! Ciebie to nic nie kosztuje, a mi sprawi uśmiech na twarzy.
Zezwolono używać: BBCode
Zabroniono używać:
znaczników HTML

(Wymagany)

(Wymagany, niepublikowany)

(Nie wymagana)

Token:

Obrazek dla bota

(Przepisz tylko cyfry!)

(Wymagana)