Projektowanie stron WWW od podszewki

Artykuły na każdy temat

Kostka z zapałek bez użycia kleju

Dodano 29.04.2011r. o 14:11
Nie będę ukrywał, że pod koniec maja, kiedy nie miałem komputera w domu, troszeczkę nudziło mi się. Z tej okazji zbudowałem sobie kostkę z zapałek. Niby nic trudnego, jednak część z Was pewnie wymięknie przy wykonywaniu instrukcji, jeżeli pokusi się o stworzenie jednego egzemplarza.

Przygotowania

Teoretycznie potrzebne są 3 paczki zapałek i trochę czasu (optymalnie 15 minut). W praktyce wygląda to nieco inaczej. Jeżeli nie posiadasz dużej precyzji i zręczności, to wykonanie obiektu może Ci zająć do 30 minut, o ile się do tego przyłożycie i nie rozsypie się Wam przy pierwszym podejściu. Drugą sprawą jest jakość zapałek. Jeżeli są złej jakości, to lepiej kupić zestaw 10 paczek zamiast 3 kartoników, tak jak na załączonym obrazku poniżej:
kostka-z-zapalek-1.jpg
Owe złe zapałki, to takie, które nie przypominają na całej długości w przekroju kwadratu bądź maja bardzo ubogą główkę. Przykładowy zestaw wadliwych egzemplarzy wygląda następująco:
kostka-z-zapalek-2.jpg

Krok 1

W zależności od długości zapałek, układamy pierwszą warstwę składającą się z 7 lub 8 sztuk.
kostka-z-zapalek-3.jpg

Krok 2

Gdy już mamy ułożoną pierwsza warstwę, kładziemy drugą prostopadle do tej pierwszej, tak jak na załączonym obrazku:
kostka-z-zapalek-4.jpg

Krok 3

Następnym krokiem jest zmontowanie "ścianki" bocznej kostki.
kostka-z-zapalek-5.jpg
Z góry wygląda to następująco:
kostka-z-zapalek-6.jpg

Krok 4

Kolejnym krokiem jest ułożenie dwóch górnych warstw. Po zarzuceniu pierwszej warstwy wygląda to następująco:
kostka-z-zapalek-7.jpg
a po drugiej jeszcze ładniej:
kostka-z-zapalek-8.jpg

Krok 5

Krokiem piątym jest nadzianie owej kostki zapałkami od górnej strony:
kostka-z-zapalek-9.jpg
Jest to jeden z dwóch trudniejszych kroków. Ważne jest aby przy tej operacji nie rozwalić struktury kostki. Pamiętajcie, aby wkładać zapałki w to samo miejsce na dole, aby to miało ręce i nogi. W końcu symetria musi być z każdej strony.

Krok 6

Mając przygotowaną kostkę trzeba wykonać drugi trudniejszy krok. Jeżeli wszystkie zapałki są włożone od góry do prawidłowych dziurek na dole, to wystarczy teraz kostkę odpowiednio ścisnąć. Łapiemy ją z czterech stron i ściskamy powoli. Efektem tego zabiegu jest taki oto potworek:
kostka-z-zapalek-9.jpg

Krok 7

Jeżeli do tej pory gra gitara i nic Ci się w rączkach nie posypało, to teraz wystarczy uzupełnić kostkę o brakujące segmenty. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba docisnąć kostkę z każdej strony, aby się dość mocno trzymała tak jak na załączonych poniżej obrazkach:
kostka-z-zapalek-10.jpg
kostka-z-zapalek-11.jpg
Teraz z każdej z trzech stron musicie dobudowywać warstwy na zmianę, aby kostka była stabilna.
kostka-z-zapalek-12.jpg
Gdy już włożycie od którejś ze stron warstwę i dodacie z boku zapałkę podtrzymującą drugą oś, to wystarczy wyjąć zapałki, które znajdują się poziom niżej. Krok ten powtarzamy tak długo, aż zabudujemy kostkę ze wszystkich trzech stron.

Krok 8

W finale całej tej zabawy wychodzi taki oto potworek:
kostka-z-zapalek-13.jpg
kostka-z-zapalek-14.jpg

Komentarze

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. W trosce o zachowanie poziomu dyskusji wszystkie komentarze podlegają akceptacji przed ich publikacją dlatego proszę cierpliwie czekać aż komentarz zostanie opublikowany.

CapaciousCore

Dodano 14.11.2013r. o 12:38
@Agnes Impossible is nothing Smile Owszem jest stabilna, bo wystarczy odpowiednio ścisnąć ściany. Ludzie tworzą nawet filmy o tym i uważasz, że tam także występuje fotomontaż? Wink

Agnes

Dodano 13.11.2013r. o 13:11
Hmmm...szacun ;) Niestety, brak mi cierpliwości, żeby stworzyć podobne cudo. Zresztą, nie wierzę, że ta kostka może być stabilna bez kleju. Mission impossile. Fotomontaż ;)

magda

Dodano 26.10.2013r. o 22:49
Sam fundamęt układałam 3 razy .Przez długi czas stałam w tym momęcie gdy zapałki stoją . Ciocia mi poradziła żebym dołożyła 2 zapałki tam gdzie siarka aby muc ściskać kostkę Smile jestem przy końcu i nie rozumiem z tymi 2 poziomami Sad wyciągam z dołu przekładam do góry i nic ....

piotr

Dodano 02.05.2013r. o 14:20
to jest niemożliwe do wykonania.

Zapalony

Dodano 14.02.2013r. o 03:33
Znam trochę inną metodę, w której najpierw robi się rusztowanie... potem obie dolne warstwy poziome, następnie wszystkie warstwy w pionie, zakańcza się pionowe warstwy obiema warstwami poziomymi i dociskając jedną zapałką u góry wkładamy pionowo zapałki.. zresztą jest na Youtube
/watch?v=Coz_2WCQaFQ

kotek

Dodano 17.03.2012r. o 23:42
Udało się.. Zrobiłam Very Happy
Nawet ładne to wyszło ;D

Misiek

Dodano 05.12.2011r. o 19:59
No no, ciekawe... Zrobiłem do punktu, kiedy zapałki stercza do góry, zostały mi chyba ze 3 do wetknięcia i nagle tata wszedł do pokoju i zatrzasną za sobą drzwi.... Wszystko się rozsypało Sad

Marta

Dodano 25.06.2011r. o 19:02
no powiem Ci, że ładna ta kosteczka...Smile

komi92

Dodano 14.06.2011r. o 19:46
to jak widze się kreatywnie nudzisz ;]

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz jeżeli możesz! Nie bądź przysłowiowym botem! Nie bądź obojętny! Ciebie to nic nie kosztuje, a mi sprawi uśmiech na twarzy.
Zezwolono używać: BBCode
Zabroniono używać:
znaczników HTML

(Wymagany)

(Wymagany, niepublikowany)

(Nie wymagana)

Token:

Obrazek dla bota

(Przepisz tylko cyfry!)

(Wymagana)